Ciepły, niebanalny, stylowy – kamień w salonie

Ciepły, niebanalny, stylowy – kamień w salonie

Ze względu na efekt trójwymiarowości, kamień we wnętrzu prezentuje się o wiele ciekawiej i bardziej elegancko niż tapeta czy farba. Co więcej – sprawdza się zarówno w we wnętrzu nowoczesnym, minimalistycznym, rustykalnym, klasycznym czy skandynawskim.

Kamień najczęściej przywodzi na myśl skojarzenia z amerykańską willą w tradycyjnym stylu rustykalnym czy dworkiem myśliwskim z otoczakami zdobiącymi kominek.  Marmur tradycyjnie upiększa eleganckie i klasyczne rezydencje, a łupek – nowoczesne i minimalistyczne apartamenty. Wszystkie te wnętrza łączy wrażenie prestiżu i dobrego smaku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby niebanalny i luksusowy charakter nadać także własnemu domowi.

Naturalne trawertyny, łupki czy piaskowce są niestety dobrem luksusowym, ale imitujący je kamień dekoracyjny prezentuje się równie okazale, a jest o wiele tańszy i łatwiejszy w montażu. Można go układać samodzielnie, bo jest wyprofilowany tak, że nie sposób się pomylić, często montuje się go nawet bez użycia fugi. Wybór jest ogromny – zarówno pod kątem faktury, odcieni, jak i stylistyki: http://www.stonemaster.pl/oferta/kamien-dekoracyjny-i-elewacyjny.

Zwolenników klasycznych wnętrz może zainspirować elegancka Santiago Sahara – przywodząca na myśl wspomnienia wakacji w górach. Kamień odwzorowujący strukturę naturalnej skały dobrze komponuje się z drewnianymi meblami. Jego ciekawa faktura przy umiejętnym oświetleniu wywołuje oryginalny efekt gry światła i cienia. Z kamieniem Santiago idealnie koresponduje oryginalna lampa, miękki dywan czy szklane dodatki. Szczególnie ciekawie prezentuje się w bliskości kominka. W takim wnętrzu można swobodnie wypocząć po męczącym dniu:

santiago-sahara

Zwolenników stylu minimalistycznego może skusić surowy charakter monochromatycznego kamienia niepoddanego obróbce. Unikatowa faktura przykuwa wzrok, dlatego dobrze koresponduje z gładką powierzchnią telewizora i niskimi meblami o geometrycznych kształtach. Układ poziomych linii pozwala optycznie powiększyć wnętrze, więc sprawdzi się także w mniejszym mieszkaniu. Widoczny na zdjęciu minimalistyczny salon ze ścianą zdobioną kamieniem Como Off-White, ocieplają detale – jak pufy zdobione dzierganym wzorem, wprowadzające elementy stylu skandynawskiego. Nie może ich jednak być wiele, bo kamień dekoracyjny, jak sama nazwa wskazuje – jest dekoracją, więc mu należy przyznać główną rolę w pomieszczeniu.

como-off-white

Kamień dekoracyjny może pokrywać całą ścianę lub jej część (obudowę kominka, parapetu itp.). W przestrzennych,  otwartych salonach pozwala wydzielić strefy – np. wyraźnie oddziela część wypoczynkową, z kominkiem, od jadalnej. Bardzo efektownie wygląda także we wnętrzach dwukondygnacyjnych – gdy jest łącznikiem między dwoma piętrami. Szczególnie, gdy pojawia się na linii schodów:

nebrasca-krem

Dzięki ciepłej, naturalnej kolorystyce prezentowany kamień Nebrasca buduje przyjazny, domowy klimat, nie tracąc modnego charakteru. Dobrze koresponduje zarówno z drewnem, jak i z chromowanymi powierzchniami nowoczesnej zabudowy kuchni. Neutralna kolorystyka pozwala na swobodny miks ciepłych i chłodnych odcieni, tworząc niebanalny efekt. Aby go nie zepsuć, warto pamiętać o umiarze. Wyrazista i przyciągająca uwagę okładzina najlepiej prezentuje się w towarzystwie gładkiej i nierzucającej się w oczy podłogi oraz kilku przemyślanych detali. Kamień jest sam w sobie piękną dekoracją.