Drzwi wewnętrzne do małych pomieszczeń – które są najlepsze?

Drzwi wewnętrzne do małych pomieszczeń – które są najlepsze?

Małe mieszkanie wymaga przemyślanych rozwiązań, które sprawią, że niewielka przestrzeń zostanie właściwie zagospodarowana. Już nieodpowiednie drzwi mogą popsuć najlepszy pomysł na umeblowanie pomieszczenia. Dlatego ten element wyposażenia małego domu powinien być szczególnie przemyślany. Zobacz drzwi wewnętrzne, które pozwolą Ci wykorzystać każdą ścianę w niedużym wnętrzu.

O montażu drzwi, który sprawdzi się w małej przestrzeni, pomyśl już na etapie projektu, bo najpraktyczniejsze rozwiązania wymagają specjalnej struktury ściany. Niekiedy w niedużych korytarzach skrzydła drzwi otwieranych na zewnątrz mogą o siebie zahaczać. Z kolei drzwi otwierane do wewnątrz uniemożliwiają czasem umieszczenie na ścianie pokoju półek lub innych elementów. W takich przypadkach nie wystarczy optyczne powiększenie wnętrza jasnymi odcieniami oraz przeszkleniami skrzydeł. Zobacz, jakie mechanizmy otwierania drzwi sprawdzą się w małym mieszkaniu.

Wewnętrzne drzwi składane, czyli łamane – drzwi do bardzo małych pomieszczeń

Płyta drzwi łamanych dzieli się na dwie pionowe części, które trzymają się szyny na zewnętrznych rogach. Gdy ciągniemy za uchwyt skrzydła drzwi, składa się ono w pół i tym samym zmniejsza się promień otwierania drzwi.

Mimo tego to rozwiązanie nie jest zbyt popularne, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do mechanizmu drzwi łamanych. Dodatkowo składanie drzwi następuje wewnątrz ościeżnicy, co pomniejsza nieco wejście do pomieszczenia. Z tego względu są to drzwi montowane zazwyczaj przy wejściach do garderoby lub spiżarni i wszędzie tam, gdzie naprawdę wąska ściana pomieszczenia nie pozwala na zamontowanie drzwi klasycznych lub przesuwnych. Sprawdzą się one także na poddaszach, w których skosy ograniczają niekiedy możliwość wbudowania mechanizmu przesuwnego.

Drzwi harmonijkowe – znana technologia drzwi wewnętrznych na nowo

Zapewne dawno temu miałeś styczność z takimi drzwiami – najprawdopodobniej były zrobione z taniego plastiku i trzeszczały podczas otwierania i zamykania. Współczesne drzwi harmonijkowe są zbudowane z nowoczesnych materiałów. Dzięki udoskonalonym mechanizmom, które prowadzą drzwi po szynie, blokowanie, szuranie i trzeszczenie nie pojawiają się w trakcie użytkowania. Tak jak wewnętrzne drzwi łamane, składają się one wewnątrz futryny, co zabiera nieco miejsca na przejście. Zdecyduj się na umieszczenie ich w tych pomieszczeniach, w których ze względu na niewielki metraż nie możesz zamontować drzwi przesuwnych.

Drzwi przesuwne naścienne – ozdobne drzwi do salonu

Drzwi przesuwne można mocować na dwa sposoby: ich mechanizm może znajdować się wewnątrz ściany lub na ścianie. Zazwyczaj polega on na podwieszeniu drzwi na szynie górnej, która jest montowana na ścianie. Cała konstrukcja jest przykryta karniszem w kolorze i o fakturze drzwi. To ozdobne rozwiązanie, które dobrze prezentuje się w salonach. Zastosuj je jednak w tych wnętrzach, w których drzwi nie są niezbędne. Nie stanowią one bowiem szczelnej bariery dla dźwięków i zapachów, ale zapewniają minimum prywatności w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Drzwi przesuwne kasetowe – solidny stelaż wewnątrz ściany

Drugi rodzaj drzwi przesuwnych posiada bardziej zaawansowany stelaż, który zabudujesz w ścianie murowanej lub zakryjesz płytą regipsową. Takie drzwi najlepiej zaprojektować przed postawieniem ścian. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zamocować specjalną kasetę później, w tym przypadku przygotuj się jednak na mały remont.

Drzwi przesuwne kasetowe opierają się na stalowym prowadniku dolnym, posiadają mocowanie z szyną górną, a dodatkowo ich stabilność zapewnia też stelaż wewnątrz ściany. Wózki ze specjalnym łożyskiem gładko prowadzą drzwi po szynach. Stalowa noga dobojowa – czyli brzeg stykający się ramą po zamknięciu – gwarantuje doskonałą szczelność, równie wysoką, co w drzwiach tradycyjnych. Mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience, czyli pomieszczeniu, w którym zależy nam na szczególnej prywatności.

Na ścianie, w którą są wmontowane solidne drzwi przesuwne, możesz wieszać półki, a nawet szafki. Ich konstrukcja wewnętrzna jest bowiem bardzo wytrzymała, dlatego w żaden sposób nie ogranicza funkcjonalnej aranżacji wnętrza. Sprawdź wytrzymałe drzwi przesuwne w asortymencie Dobre Dla Domu.

Drzwi przesuwne zapewniają domownikom swobodę korzystania z wnętrz, a do tego są bardzo ozdobne. Możesz umieścić je nawet w dużych pomieszczeniach, by podkreślić przestrzenność pokoju. Podwójne drzwi przesuwne, które rozsuwają się w dwie strony, możesz także otworzyć w taki sposób, by nie zmniejszały one wejścia do pomieszczenia.

Małe wnętrza nie ograniczają możliwości stworzenia ciekawej aranżacji, a prowokują do odkrywania ciekawych rozwiązań. Kreatywne podejście do projektowania mieszkania skutkuje komfortem domowników i pięknem dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Oferta różnych drzwi, które ułatwią codzienne funkcjonowanie w małym mieszkaniu, jest bardzo bogata, zobacz np. drzwi przesuwne kasetowe w Dobre Dla Domu.