Które łóżko będzie dobrym wyborem?

Mogłoby się wydawać, że nie ma najmniejszego problemu z wybraniem dla siebie łóżka, ale w praktyce bywa z tym różnie. Pomimo bogatego i zróżnicowanego asortymentu w sklepach meblowych, nie jest wcale tak łatwo znaleźć wymarzony model, który będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Jest kilka kwestii, które należy mieć na uwadze przy wyborze łóżka.

Co mamy do wyboru?

W każdej sypialni najważniejszym elementem wyposażenia jest oczywiście łóżko z wygodnym materacem i przyjemną w dotyku pościelą. Bez tego trudno jest mówić o komfortowych warunkach do spania, a bez snu niemożliwe jest cieszenie się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Wybór łóżka powinien być dobrze przemyślaną decyzją, dlatego nie należy kupować pierwszego lepszego, kierując się wyłącznie ceną mebla. Śpiąc na wygodnym łóżku, można się w pełni zrelaksować i obudzić wypoczętym, bez dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Łóżko sypialniane to znacznie lepszy wybór niż sofa, kanapa czy inny rozkładany mebel z funkcją spania. Służy ono przede wszystkim do nocnego wypoczynku, a nie do przesiadywania na nim. Okazuje się, że spanie na łóżku jest znacznie zdrowsze dla kręgosłupa. Oczywiście pod warunkiem, że wybierze się odpowiedniej twardości materac, który uchroni przed bólem pleców, szyi i głowy. Łóżko sypialniane daje dużo przestrzeni do snu.

Do dyspozycji mamy łóżka jednoosobowe, które wybierane są do pokojów dziecięcych i młodzieżowych, zgodnie ze wzrostem i wiekiem użytkownika. Nie brakuje typowych łóżek dziecięcych z regulacją długości czy takich typowo dla nastolatków o ciekawym designie. Są też łóżka piętrowe w przypadku ograniczonego metrażu i dwójki dzieci. Kolejną opcją jest łózko kontynentalne, które świetnie sprawdzają się w większych sypialniach, uradzonych w stylu nowoczesnym czy glamour. Klasycznym rozwiązaniem są oczywiście łóżka dwuosobowe dla par. W sprzedaży dostępne są także łóżka na antresolę, czyli modele niskie na prostym stelażu.

Jak wybrać łóżko, aby być zadowolonym z zakupu?

Podczas wybierania łóżka, należy mieć na uwadze kilka parametrów. Znaczenie mają wymiary łóżka, które powinny być optymalne, w zależności od masy ciała i wzrostu. W przypadku łóżek jednoosobowych wystarczy łóżko o szerokości 90 cm. Jeśli chcemy kupić łóżko dwuosobowe, to najlepszym wyborem będą te o szerokości 160 lub 180 cm. Kolejną kwestią jest estetyka. Nie brakuje zarówno łóżek klasycznych, o uniwersalnym designie, jak i tych o ciekawych kształtach i w wersji na bogato. Łóżko może mieć przykładowo zagłówki, być stylizowane na daną epokę , zaprojektowane zgodnie z konkretnym stylem – np. industrialnym, skandynawskim, vintage czy loftowym. Niezwykle istotne jest to, z jakich materiałów zostało wykonane łóżko. Może być drewniane, w okleinie, metalowe czy z obiciem. Ważne jest to, aby pasowało do wystroju wnętrza i tworzyło z pozostałymi elementami wyposażenia spójną całość. Uwagę trzeba zwrócić także na maksymalne obciążenie, konstrukcję i opcje dodatkowe, które poprawiają komfort snu. Nie bez znaczenia jest także cena łóżka, w zależności od ustalonego budżetu.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/53/lozka-mk-foam-kolo