Meble z Azji – dlaczego warto poznać bliżej meble indyjskie

Meble z Azji – dlaczego warto poznać bliżej meble indyjskie

Meble kolonialne to świetny sposób, by nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Ile kosztują? Jakie mają zalety? Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Historia mebli kolonialnych zaczyna się pod koniec XVIII wieku, kiedy do Indii przybyli pierwsi osadnicy ze Starego Kontynentu. Brytyjczycy, Hiszpanie i Portugalczycy na zdobyte ziemie przywieźli swoje meble, ale europejskie gatunki nie najlepiej radziły sobie z tamtejszym klimatem. Wszechobecna wilgoć i wysokie temperatury sprawiały, że orzechowe lub dębowe drewno nie było w stanie przetrwać nawet jednego sezonu.

Kolonizatorzy znaleźli jednak na to sposób. Nie chcąc rezygnować z europejskiego wzornictwa, postanowili produkować meble o tych samych kształtach, ale z drewna dostępnego na miejscu. Przystosowane do indyjskich warunków gatunki nie tylko sprostały tym wymaganiom, ale, dzięki swojemu niepowtarzalnemu wyglądowi, wniosły też do meblarstwa zupełnie nową jakość.

Rzemieślnicy z podbitego kraju z czasem dostosowali europejskie meble do specyfiki miejscowego klimatu. Ozdobne, ażurowe ściany szaf zapewniały przechowywanym w nich ubraniom odpowiednią wentylację, chroniąc przed rozwojem drobnoustrojów. Naturalne metody wykańczania powierzchni poprawiały zaś ich walory wizualne i zabezpieczały przed wilgocią. Styl kolonialny szybko zdobył popularność także na Starym Kontynencie, a jego zwolenników nie brakuje i dziś.

Dlaczego warto wybrać meble indyjskie?

Oryginalne meble kolonialne produkowane są zwykle z litego drewna egzotycznego. Gatunki takie jak akacja indyjska, mango czy palisander (nazywany też drzewem różanym), znane są przede wszystkim z odporności na działanie wody. Obecność dużej ilości naturalnych olejów sprawia również, że świetnie radzą sobie ze szkodnikami i grzybami. Nawet bez regularnej konserwacji mogą przetrwać kilkaset lat, ciągle zachowując swoje właściwości.

Indyjskie meble z drewna egzotycznego są cenione także ze względu na swój wygląd. Gatunki rosnące w klimacie podzwrotnikowym cechuje dekoracyjny rysunek i niepowtarzalne barwy – od ciemnej czerwieni, przez najróżniejsze odcienie brązu, aż po głęboką czerń. To idealne rozwiązanie dla osób znudzonych zwykłą sosną i oklepanym dębem.

Daniel Binek, właściciel sklepu dobremeble.net, zwraca też uwagę na fakt, że meble indyjskie powstają w tradycyjnych manufakturach. Każdy z nich jest owocem pracy doświadczonego rzemieślnika, co na pewno docenią miłośnicy unikatowych przedmiotów z własnym charakterem.

Meble indyjskie – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Meble kolonialne nie wszędzie będą dobrze wyglądać. Nie wkomponujemy ich w wystrój nowoczesnych, minimalistycznych mieszkań. Bogato rzeźbione, masywne szafy i komody przytłoczą niewielkie wnętrza, a rattanowe fotele mogą zakłócić ich sterylny porządek. Kiedy więc zdecydować się na ich zakup?

Najlepszym miejscem dla indyjskich mebli są przestronne pomieszczenia, których właścicielom zależy na tym, by nadać im tradycyjnego, lecz nieco niebanalnego charakteru. Warto sprawdzić też wytrzymałość stropu. Egzotyczne gatunki drewna mają sporą gęstość, a kilka wykonanych z nich mebli może ważyć nawet tonę. Bezpieczniej będzie więc, jeśli ustawimy je na którejś z niższych kondygnacji.

Meble kolonialne potrzebują też odpowiednich dodatków. We wspomnianym sklepie dobremeble.net znajdziemy szeroki wybór ozdób i dekoracji nawiązujących do czasów, gdy słońce nad Imperium Brytyjskim nigdy nie zachodziło. Dzięki stylowym, kamiennym przedmiotom, rzeźbionym ramkom na zdjęcia i drewnianym akcesoriom, łatwiej podkreślimy orientalny rodowód wystroju naszego domu.