Meble kuchenne nowoczesne i klasyczne

Meble kuchenne nowoczesne i klasyczne

Stojąc przed dylematem wyboru mebli kuchennych, już na samym początku ciąży na nas widmo podjęcia decyzji, co do stylu, na jakim chcemy bazować. Do wyboru są dwa powszechnie stosowane trendy – nowoczesny oraz klasyczny. Pierwszy ma to do siebie, że bardzo szybko zastępowany jest innymi materiałami, których wytrzymałość i praktyczność stawia się na pierwszym miejscu.

Z kolei decydując się na rozwiązania tradycyjne, zyskujemy tą pewność, że nigdy nie wyjdą z mody, gdyż ponadczasowość to ich drugie imię. Jak zatem odróżnić meble kuchenne nowoczesne od tych klasycznych?

Trend nowoczesny swoje początki odnotowuje w modernizmie, kiedy to forma przedmiotu miała wynikać z roli, jaką miała do spełnienia. Dlatego też meble kuchenne nowoczesne charakteryzują się prostotą oraz modułowym zestawieniem. W takiej kuchni wszystko ma swoje ściśle określone miejsce. Bez problemów możemy przebierać w ilościach oraz wielkościach szafek, które mają spełnić nasze potrzeby, a także wybierać dowolne kompozycje, począwszy od zwykłych liniowych, po narożne, czy te dedykowane małym wnętrzom. Inną cechą charakterystyczną dla tych mebli kuchennych jest łączenie różnych rodzajów materiałów.

Jednak są osoby, którym tradycyjna dusza nie zezwala na eksperymenty. Dlatego meble kuchenne stylizowane na wzór klasyczny okażą się najtrafniejszym wyborem. Dla wielu z nas rozwiązania, które są znane i od lat praktykowane stanowią najlepszą alternatywę, dlatego grono użytkowników decyduje się na tradycyjne, bardziej dekoracyjne propozycje. W stylu klasycznym nie stosuje się odważnych połączeń. To, co jest cechą dominującą, to bez wątpienia obecność drewna, kamienia bądź foliowanej płyty MDF, którą najczęściej zestawia się w towarzystwie zwykłych lub mlecznych szkieł witrynowych w wiszących szafkach. Po czym jeszcze poznać tradycyjne meble kuchenne? Typowe dla nich są profilowane fronty, wyposażone w dekoracyjne uchwyty. Tradycyjna kuchnia występuje w towarzystwie blatów laminowanych, o różnych wzorach i kolorach, choć droższe blaty drewniane oraz kamienne – z granitu oraz marmuru są równie mile widziane. W tego rodzaju rozwiązaniach najczęściej wykorzystuje się ciepłe, stonowane kolory, bazujące na brązach, beżach oraz bieli.

U wielu osób decydujących się na kupno mebli kuchennych stylizowanych klasycznie pokutuje pogląd, iż nawiązują one do dzieciństwa, dzięki czemu są ciepłe i kojarzone z rodzinnym ogniskiem. Jednak surowe wnętrza high-tech wcale nie muszą oznaczać chłodnych. Wystarczy zastosować odpowiednie połączenie faktur i kolorów, aby całość nabrała mniej ascetycznego wyrazu.