Meble pokojowe, które pomogą powiększyć przestrzeń

Meble pokojowe, które pomogą powiększyć przestrzeń

Wnętrze domu czy mieszkania ma sprawiać, że czujemy się w nim dobrze i jesteśmy zrelaksowani. Doskonale pomaga w tym uporządkowana i rozległa przestrzeń. Warto więc dobierać meble pokojowe tak, aby małe mieszkanie optycznie powiększyć.

Jakie meble optycznie powiększą wnętrze – podstawy

Sposoby na uzyskanie efekty większej przestrzeni są różne, pasujące do różnych możliwości i wszystkie znakomicie współdziałające ze sobą. Najbardziej podstawowe jest to, żeby w małych pomieszczeniach unikać ciemnych, przytłaczających kolorów, dbać o odpowiednie proporcje oraz nie ulegać pokusie maksymalnego wykorzystania każdego wolnego kawałka podłogi. Nowoczesne meble pokojowe łączące różne funkcje pozwolą zaoszczędzić miejsce, a dodatkową zaletą będą ich proste formy. Gdyż warto wiedzieć także, że zbyt wiele ozdobnych detali sprawia wrażenie masywności i powoduje, że taki mebel dominuje nad całą przestrzenią. Gdy zależy nam na optycznym powiększeniu przestrzeni, należy więc wybierać meble jasne, proste, pozwalające utrzymać porządek. Oczywiście można sobie czasem pozwolić na twórcze odstępstwa od reguł – np. kontrastowa ciemna barwa może się sprawdzić we wnętrzu bardzo minimalistycznym.

Nowoczesne meble pokojowe – miejsce na przechowywanie

Dwie rzeczy, które powinny zapewniać np. szafki do pokoi w małym mieszkaniu, to możliwość dopasowania ich do potrzeb oraz funkcjonalność. Meble do przechowywania i ekspozycji pełnią w niewielkim wnętrzu bardzo ważną rolę. Bałagan powoduje, że przestrzeń wydaje się jeszcze ciaśniejsza, trzeba więc zaaranżować wnętrze tak, aby nie było nań miejsca. Stąd należy zadbać o to, by każda rzecz miała swoje miejsce. Szafki i szuflady zapewnią miejsce na drobiazgi, dokumenty, drobne elementy garderoby (bieliznę, galanterię), jak też wszelkie niezbędne w domu „przydasie”, które każdy z nas ma w szufladach (nożyczki, śrubokręty, artykuły papiernicze, części zamienne itp.). Jednak zapanować nad bałaganem pomogą nie tylko typowe szafki do pokoi. Sprytne schowki to również pufy, wysuwane koszyki pod stolikiem kawowym, sofa ze skrzynią na pościel, nawet jeśli nie służy do spania na co dzień.

Jakie meble pokojowe wybrać, by optycznie powiększyć wnętrze?

Na to znakomicie wpłynie wspomniana już prostota. Czego konkretnie szukać? Najlepiej jest stawiać na gładkie i równe powierzchnie, brak ozdobników. Rzeźbione ornamenty – tylko w postaci dodatku, np. małego stoliczka czy kwietnika, ale już nie na dużej komodzie. Wskazane są konstrukcje ażurowe oraz kanapy i szafki na nóżkach, które dodadzą lekkości. Nowoczesne meble pokojowe inspirowane skandynawskim stylem będą znakomitym wyborem. Do małych wnętrz pasuje świetne także design z lat 50. i 60., zwłaszcza jeśli chodzi o fotele czy dodatki. Również wiszące półki i szafki do pokoi pomagają budować wrażenie większej, bardziej otwartej przestrzeni. Warto wybrać modułowe systemy meblowe zamiast klasycznych regałów czy meblościanek. Te, nawet bardzo nowoczesne, mogą niekorzystnie wpływać na proporcje w małym pomieszczeniu. Indywidualna kompozycja stojących i wiszących szafek natomiast pozwoli najlepiej zaaranżować dostępne miejsce. Również sofy i narożniki spotkać można coraz częściej w wariantach modułowych – można zależnie od potrzeb raz mieć siedziska dla gości dokoła stolika, raz dużą przestrzeń do wygodnego leżenia przed telewizorem. Nowoczesne meble pokojowe pozwalają niekiedy wydobyć z siebie pokłady kreatywności jak w czasach dzieciństwa, gdy z poduszek budowało się twierdze.

Jak ustawić meble, by powiększyć przestrzeń?

Kiedy wiemy już, jakie meble pokojowe sprawdzą się na pewno, pozostaje jeszcze pytanie, w jaki sposób je ustawić. Dla wizualnego powiększenia przestrzeni wskazane jest zostawianie wolnego miejsca, gdzie tylko się da. Dobrze również nie ustawiać mebli w rzędach, dosuniętych równo do każdej ściany. Zamiast więc rzędu szafek czy regałów jednej wysokości, warto zestawić ze sobą elementy tej samej serii o różnych wymiarach. To stworzy aranżacje znacznie ciekawszą i sprawiającą wrażenie otwartości. Ponadto warto oprzeć się pokusie wykorzystania każdego skrawka przestrzeni i pozostawić co najmniej jedną ścianę niezasłoniętą przez sprzęty. Znakomitym sposobem na optyczne powiększenie jest również unikanie samych równych, prostopadłych linii. Jeśli lżejsze meble pokojowe – jak fotele i stoliki – ustawimy po skosie, wzrok nie będzie wędrował od razu ku ścianom i ich ustawieniu względem siebie, więc po prostu nie będziemy skupiać się na tym, że mamy do czynienia z małym pomieszczeniem.