Panele podłogowe z naturalnego drewna

Panele podłogowe z naturalnego drewna

Drewno jest naturalnym, ciepłym i dobrze izolującym materiałem na podłogi. Teraz można układać je jeszcze prościej i szybciej, ponieważ w sklepach można zakupić drewniane panele podłogowe. Co warto wiedzieć na ich temat?

Panele podłogowe z drewna naturalnego mają postać desek warstwowych. Przypominają panele laminowane, niemniej jednak do ich produkcji wykorzystuje się szlachetniejsze drewno. Dzięki swojej warstwowej konstrukcji podłogi z paneli wyróżniają się nie tylko uproszczonym montażem, ale również wysoką trwałością, wytrzymałością i stabilnością.

Budowa paneli podłogowych z drewna

W sprzedaży znajdują się panele drewniane wykonane z trzech oraz z dwóch warstw drewna różnych gatunków:

  • deski trójwarstwowe – zwykle mają grubość 10-22 mm, natomiast ich warstwa wierzchnia, czyli użytkowa ma grubość 3-5 mm, warstwa użytkowa, czyli licowa wykonana jest z drewna droższego, natomiast 2 dolne warstwy zwykle z drewna iglastego lub rzadziej z płyty drewnopochodnej

  • deski dwuwarstwowe – mają grubość 10-14 mm, przy czym użytkowa warstwa drewna wynosi zwykle 5-6 mm, dolna warstwa wykonana jest wtedy zwykle z drewna liściastego

Warstwa wierzchnia zarówno w deskach trójwarstwowych, jak i dwuwarstwowych może być wykonana z drewna gatunków krajowych albo egzotycznych, na przykład takich jak dąb, jesion, akacja, klon, doussie, merbau, tek, palisander. Różnią się one swoimi barwami oraz usłojeniem, dlatego też można dobrać je indywidualnie do aranżacji wnętrza.

Aby panele podłogowe z drewna naturalnego charakteryzowały się bardzo dobrą wytrzymałością, zabezpieczane są również przez olej lub lakier nakładany warstwowo. Warto wskazać, że panele lakierowane fabrycznie są bardziej odporne na uszkodzenia, ponieważ w zakładach stosuje się specjalny proces lakierowania utwardzanego promieniowaniem UV dla najlepszej twardości. W ten sposób nie ma już potrzeby wykańczania desek po ich ułożeniu i są one od razu gotowe do użytkowania.

Montaż paneli drewnianych

Jak już wspomnieliśmy, zaletą paneli drewnianych jest ich łatwe układanie – większość desek oferowanych jest z piórem i wpustem, dlatego też można układać je tak samo, jak zwykłe panele laminowane. W związku z tym panele drewniane najczęściej układane są jako podłogi pływające, ale dotyczy to tylko paneli trójwarstwowych. Nie ma wtedy potrzeby stosowania kleju.

Z kolei w przypadku desek dwuwarstwowych najczęściej przykleja się je do podłoża. Przyklejenie możliwe jest też w przypadku podłóg trójwarstwowych. Zalecane jest ponadto wtedy, gdy podłoga ma być ułożona na ogrzewanym podłożu.

Najgrubsze deski podłogowe z kolei mocowane są na legarach. Można je przybijać lub przyklejać do legarów albo wykorzystać jednocześnie dwie te metody.

Jeżeli marzysz o pięknej podłodze drewnianej, pamiętaj o tym, aby wybrać specjalistów w branży parkieciarskiej posiadających wieloletnie doświadczenie w ich realizacji. Przy poszukiwaniu specjalistów w Warszawie, weź pod uwagę ofertę firmy Parkiety dla Ciebie, która ma ponad 15 lat doświadczenia w układaniu podłóg drewnianych dla swoich klientów. Z ofertą firmy można zapoznać się pod adresem: http://parkietydlaciebie.pl/.