Podłoga z korka – kiedy się sprawdzi i jak ją pielęgnować?

Podłoga z korka – kiedy się sprawdzi i jak ją pielęgnować?

Decyzja o montażu podłogi korkowej może okazać się świetnym pomysłem na zaaranżowanie przestrzeni z wielu powodów. Do najważniejszych należy m.in. duża wytrzymałość tego rodzaju podłogi oraz jej wysoka jakość.

Najważniejsze właściwości

Korek ma zbliżone właściwości do drewna, co sprawia, że w pomieszczeniu utrzymuje się ciepło; jest to spowodowane jego wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi. Zastosowanie korka umożliwia naturalne podwyższenie temperatury w pomieszczeniu, co z kolei pozwala nam nieco oszczędzić na kosztach ogrzewania; dodatkową korzyścią jest wchłanianie wilgoci. Korek może także tłumić różnego rodzaju hałasy – jego naturalna dźwiękochłonna budowa sprawia, że nawet kroki są mniej słyszalne, nie wspominając o hałasie o większej częstotliwości. Wnętrze staje się cichsze i spokojniejsze. Warto także zauważyć, że korek jest bardzo miękkim materiałem, więc można z przyjemnością stąpać po nim na bosaka. Korek to doskonały wybór także w momencie, gdy zależy nam na wytrzymałej powierzchni. Jego komórki są bardzo odporne na zgniecenia i uszkodzenia, a wszelki nacisk po zdjęciu ciężaru znika i korek wraca do naturalnego kształtu – jest to możliwe ze względu na jego ogromną elastyczność. To sprawia, że podłogi korkowe są nadzwyczaj wytrzymałe i wyglądają tak samo świeżo przez wiele lat.

Podłoga korkowa – jak wybrać

Podłogi korkowe występują w kilku rodzajach; w sklepach dostępne są na przykład płytki korkowe lub panele z korka. Przy wyborze ważne jest zwrócenie uwagi na parametry techniczne – będą one uzależnione od tego, w jakim miejscu planujemy zamontować podłogę. Wiadomo, że w pomieszczeniach, gdzie ruch będzie znaczniejszy mniejszy (takich jak na przykład sypialnia czy pokój dziecka), podłoga nie musi być aż tak odporna na ścieranie jak w przypadku korytarza czy kuchni. Z tego względu podłogi korkowe można podzielić na dwie grupy: płytki, parkiety i panele korkowe zabezpieczone lakierem poliuretanowym oraz płytki i panele korkowe zabezpieczone powłoką winylową. Panele korkowe z lakierem nadają się wyłącznie do mieszkań. Mogą być stosowane w pomieszczeniach o małym, średnim i dużym natężeniu ruchu. Z kolei płytki i panele winylowe sprawdzą się w miejscach publicznych; ten rodzaj podłóg charakteryzuje się dużą wytrzymałością na nacisk i ścieranie.

Zalety i pielęgnacja podłogi korkowej

Podłogi korkowe są łatwe w pielęgnacji i ciężko jest o ich zapalenie, więc wydają się idealnie w najróżniejszych instytucjach użytku publicznego. Podłoga korkowa nie jest wymagająca i kapryśna, ale regularna pielęgnacja kilkoma sposobami wydłuży jej trwałość i będziemy mogli cieszyć się jej świeżością przez długi czas. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości – wystarczy mycie wilgotną ścierką. Warto też dodać środek czyszczący do podłóg korkowych i raz na jakiś czas zastosować płyn do konserwacji. Niska cena to kolejna zaleta podłogi korkowej; przygotowanie podłoża nie jest w tej sytuacji drogą inwestycją, ponieważ można w ogóle pominąć tę czynność. Co więcej, bez problemu zamontujemy ją samodzielnie (jak montować podłogi korkowe podpowie ci artykuł Castoramy).

Dla osób, które cenią sobie jakość, wygodę i błyskawiczne efekty za nieduże pieniądze, podłoga korkowa może okazać się zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Dostępność tego rodzaju podłóg systematycznie wzrasta.