Rolety: jak dopasować je do charakteru wnętrza?

Rolety: jak dopasować je do charakteru wnętrza?

Wybierając rolety, warto zastanowić się, który model będzie nie tylko funkcjonalny, ale także dopasowany do charakteru wnętrza. Wybór jest naprawdę duży, dlatego dobrze jest zapoznać się z różnymi propozycjami producentów jeszcze przed wyruszeniem na zakupy.

Dopasowane do okna i wnętrza

Zanim przejdziemy do wyboru różnych wzorów i tkanin, zastanówmy się, czy chcemy kupić rolety zewnętrzne czy wewnętrzne, a także – jaki model będzie pasował do naszych okien. Na przykład ciekawym rozwiązaniem mogą być rolety zewnętrzne na napęd elektryczny, ale musimy liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie dużo droższe, które dodatkowo wymusi na nas przeprowadzenie remontu (należy wtedy zainstalować specjalne czujniki). Warto zastanowić się również, czy zależy nam na tym, by roleta stanowiła raczej dekorację okna, czy też powinna skutecznie ograniczać przepuszczanie promieni słońca. Jeśli to drugie – zalecane są raczej markizy zewnętrzne, ponieważ okazują się one znacznie skuteczniejsze niż rolety montowane wewnątrz mieszkania.

Imitacja firanek i zasłon

To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób nieprzepadających za tradycyjnym wyglądem rolet. Coraz większa liczba producentów zwraca uwagę na gust i preferencje swoich konsumentów, w związku z czym stara się uatrakcyjnić swoje produkty poprzez zastosowanie nowoczesnego designu. Dobrym przykładem mogą być nowoczesne rolety na dzień i noc, nazywane potocznie zebrami; mogą one swobodnie zastąpić zarówno tradycyjne firanki, jak i zasłony. Jak to możliwe? „Zebry” są zbudowane z dwóch płaszczyzn materiału – to naprzemienne ułożenie szerokich i cienkich pasów, przy czym te drugie są wykonane ze specyficznej siateczki; taka kombinacja przypomina właśnie zebrę. Właściwie zamontowana roleta typu „na dzień i na noc” umożliwia regulację natężenia promieni słonecznych wpadających przez okno. Firanki i zasłony mogą zastąpić także wciąż modne rolety rzymskie. Co ważne, można je uszyć praktycznie z każdego materiału, co powinno ucieszyć szczególnie osoby, które starają się możliwie jak najstaranniej zaplanować wystrój wnętrza. Jeśli zdecydujemy się na uszycie rolet rzymskich z delikatnej, półprzezroczystej lub przezroczystej tkaniny, mogą one z powodzeniem zastąpić firankę. To świetny wybór, jeśli chodzi o nowoczesne, przestronne wnętrza.

Wzory i tkaniny

Jeśli mamy możliwość wyboru tkaniny i wzorów, które znajdą się na rolecie, zastanówmy się, co będzie pasować do naszego wnętrza. Na przykład ciemne pomieszczenia warto nieco rozjaśnić, z kolei jasne – przyciemnić. W przypadku rustykalnych, stylowych wnętrz w żadnym wypadku nie są wskazane rolety z przezroczystych materiałów czy pokryte pstrokatymi wzorami. Wybierając tkaniny, warto także mieć na uwadze ich potencjalną wytrzymałość.

Odpowiednio dobrane rolety mogą w znaczący sposób wpłynąć na wystrój wnętrza, dlatego jeszcze przed wyruszeniem na zakupy warto przejrzeć w sieci różne wzory, kolory i materiały, które mogłyby być dla nas najodpowiedniejsze.