Wystrój wnętrz – do wyboru, do koloru

Wystrój wnętrz – do wyboru, do koloru
Nowoczesny czy klasyczny, minimalistyczny czy „na bogato”, chłodny czy przytulny?
Tyle ile jest ludzkich charakterów i temperamentów, tyle może być rodzajów wystroju wnętrz.
Aby dobrze czuć się w swojej życiowej przestrzeni powinniśmy dążyć do tego, żeby nasze otoczenie odpowiadało naszym gustom i upodobaniom, a także odzwierciedlało nasz styl bycia, i temperament.

Wystrój wnętrza, w którym mieszkać ma osoba dynamiczna, mająca wiele zainteresowań i pasji, powinien oddawać jej charakter. Pedant będzie najprawdopodobniej dobrze czuł się w otoczeniu minimalistyczne urządzonym. Natomiast artystyczna dusza w takim wnętrzu raczej nie poczuje się „jak u siebie”. Co jeśli pod jednym dachem mają spędzić życie osoby o przeciwstawnych temperamentach? Jaki powinien być wystrój wnętrz ich mieszkania czy domu?

Zapytaliśmy o to projektantkę wnętrz z warszawskiej pracowni Projekt MIMO, która ma na koncie wiele realizacji wnętrz mieszkalnych.

W odpowiedzi usłyszeliśmy, że dobranie odpowiedniego stylu i charakteru wnętrza, tak aby wszyscy mieszkańcy czuli się w nim komfortowo i chętnie do niego wracali, nie jest sprawą prostą. Na szczęście obecnie wiele pracowni wnętrzarskich oferuje, oprócz projektów wnętrz, także usługę o węższym zakresie, obejmującą właśnie dobór aranżacji wnętrza, nawet pojedynczego, jak np. salonu. Doświadczeni specjaliści „od wnętrz” poradzą sobie z takim zadaniem.

Jeśli czujemy, że potrzebna jest nam zmiana w wyglądzie naszego otoczenia, a samodzielne jej przeprowadzenie wydaje nam się zbyt trudne, warto udać się po pomoc do profesjonalisty.

Architekt wnętrz służy pomocą w przypadku, jeśli uznamy, że nadszedł czas na zmiany. Potrzebujemy odświeżenia czy liftingu naszej przestrzeni życiowej, ale nie uśmiecha nam się wielka rewolucja i gruntowny remont.

Projektant wysłucha nas i naszych współmieszkańców, przeanalizuje sytuację i, biorąc pod uwagę potrzeby użytkowników danej przestrzeni, zaproponuje nowy wystrój wnętrz. Możemy odmienić nasze otoczenie bez ingerowania w elementy stałe, jak ściany czy instalacje. Nowa aranżacja, która odzwierciedli nasz temperament, dopasuje się do etapu życia, na jakim właśnie jesteśmy my i nasza rodzina oraz sprawi, że będziemy chętniej spędzać czas w naszych wnętrzach, i będziemy się w nich czuć „jak w domu”.

Projektant dokona przemiany wybranego pomieszczenia poprzez korektę układu funkcjonalnego oraz ustawienia mebli i sprzętów. Dobierze, w porozumieniu z nami, nową kolorystykę, styl i charakter pomieszczenia. Zaproponuje nam, komponujące się w jedną, harmonijną całość, materiały wykończeniowe (tapety, tkaniny dekoracyjne: tapicerkę mebli, firany i zasłony) meble, oświetlenie czy dekoracje. Znajdzie sposób na wyeksponowanie naszych pasji lub kolekcji. Pomoże rozmieścić obrazy, grafiki czy plakaty, jeśli będzie taka potrzeba. Znajdzie kompromisowe rozwiązanie pozwalające pogodzić potrzeby i upodobania dwojga lub więcej mieszkańców, korzystających z danego pomieszczenia. Podpowie jak sprytnie, w razie potrzeby, połączyć w jednym wnętrzu kilka funkcji (np. salon z pokojem gościnnym, salon z biblioteczką, sypialnię z miejscem do pracy itp) a przy tym nie zagracić przestrzeni.

Tym sposobem, bez nadmiernej ruiny portfela oraz bez ingerencji w stałe elementy pomieszczenia, zyskamy całkiem nowy komfort użytkowania wybranej przestrzeni, a także nowe, lepsze odczucia estetyczne związane z korzystaniem z niej. Mówiąc prościej – będzie wygodniej i piękniej.