Zmiany w architekturze

Zmiany w architekturze

Miasta polskie zmieniają się niemal w błyskawicznym tempie. Pięknieją ulice, place i osiedla. W nowoczesnych i budowanych według najnowszych światowych technologii budynkach inwestorzy pamiętają o przestrzeni przeznaczonej na kawiarnie i restauracje, a tam, gdzie miejsce na to pozwala, także na kolorowe letnie ogródki.

Polskie pracownie architektoniczne zajmują dzisiaj wysoką pozycję w branży budowlanej, a z kolei w naszym kraju swoje projekty realizują największe sławy światowej architektury. Większość zakrojonych na szeroką skalę przedsięwzięć budowlanych realizuje się w dużych aglomeracjach, ale zmieniły się także tereny położone poza miastami. Mijane przez przechodniów domy nie są już prawie takie same, o nieokreślonym kształcie i trudnej do zapamiętania barwie. Przyciągają i cieszą oczy swoją różnorodnością i atrakcyjnym wyglądem.

Zmiany na lepsze

Przy ulicach polskich miast stoją w większości te same domy, które postawiono kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu. W centrach aglomeracji nie ma zbyt wiele miejsca na całkowicie nowe budynki, które, choć systematycznie powstają, to jednak nie dominują w miejskim krajobrazie. Można więc zadać pytanie, skąd tak wyraźna zmiana na lepsze? Odpowiedzi należy szukać w tym, co w każdym budynku, bez względu na jego położenie i gabaryty jest najważniejsze, czyli w oknach. Okna są „oczami” budowli i one w zdecydowanej mierze decydują o jej urodzie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wymieniono większość miejskich okien. Nie straszą już odrapanymi i wypaczonymi framugami, są za to eleganckie i estetyczne. Zasadniczą odmianę przyniosły nowe technologie. Plastikowe lub aluminiowe ramy zachowują przez długie lata kolor, a dodatkowo łatwo je utrzymać w czystości.

Duży efekt małym kosztem

Ale same okna w mieszkaniach czy pomieszczeniach biurowych to jeszcze zbyt mało na tak zasadniczą zmianę, jaką możemy dzisiaj zaobserwować. Jej kluczem są witryny sklepowe. Większość sklepowych wystaw posiada dzisiaj nie tylko gustowne ramy i czasami różnokolorowe szyby, ale wyposażono je także w estetyczne i antywłamaniowe rolety, zaś przed słońcem chronią je najróżniejszego kształtu i koloru markizy, które znakomicie łączą ze sobą walory praktyczne, dekoracyjne, a często również reklamowe. To właśnie one dają cień w licznych kawiarnianych ogródkach, są wyróżnikiem firmowej marki danego sklepu, znakomicie sprawdzają się na tarasach i balkonach i dzięki swoim różnym kształtom i kolorom ożywiają nasze domy, place i ulice.